مهمترین نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو

نکات قبل از تاتو که باید از آنها مطلع شوید!

در این متن قصد داریم تا موضوعات مختلفی را در رابطه با تاتو مورد بررسی قرار دهیم که مهمترین آن، بررسی نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو است.

البته پیش از این می خواهیم تا نکات قبل از تاتو را هم بازگو نماییم که در بخش زیر به آنها اشاره شده است:

 1. هیچ وقت برای تاتو عجله نکنید و سریع به سراغ طرح های بزرگ و شلوغ نروید، بهتر است ابتدا طرح های کوچکتر و خلوت تر را انتخاب کنید تا اگر پس از اجرا، همچنان راغب به انجام تاتو بودید، به سراغ طرح های بزرگتر رفته و آنها را هم امتحان کنید.
 2. اصلا برای تاتو، هزینه کم را ملاک قرار ندهید، چرا که تاتو یک امر تخصصی و مهم است که با سلامتی پوست شما در ارتباط است، پس باید تاتو کار یا سالنی را برای انجام تاتو انتخاب کنید که از بهداشتی بودن و درست بودن کار آنها مطمئن هستید، حتی اگر این گروه از تاتو کاران، قیمت بیشتری را برای خدمات تعیین کرده باشند؛ نباید به خاطر قیمت، از مراجعه به آنها منصرف شوید.
 3. ابتدا پوست خود را کاملا شناخته و نقاط حساس تر پوست خود را هم شناسایی کنید تا درست بر روی نقاط حساس و خطرناک، این کار را انجام ندهید.
 4. باید به این موضوع آگاه باشید که تاتو کردن یک کار نسبتاٌ دردناک، به ویژه در قسمت های خاصی از پوست است و لذا تا زمانی که آستانه درد خود را افزایش نداده اید، نسبت به این کار اقدام نکنید.
نکات نگهداری و ماندگاری تاتو
مهمترین نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو

مهم‌ترین نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو

تاتو یکی از کارهای هنری است که توجه خیلی از افراد، به ویژه جوانان را به دنبال داشته است. البته این کار کاملاٌ تخصصی بوده و زیر نظر تاتو کاران مجرب صورت می گیرد.

تاتو کاران با تکیه بر تجربه و مهارتی که در این کار کسب نموده اند؛ می توانند زیباترین نقش ها را روی پوست ایجاد کنند.

اما فقط انجام تاتو مهم نیست، بلکه مهمتر از آن، نگهداری تاتو است که در این بخش می خواهیم به بررسی مهمترین نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو بپردازیم:

 • اگر می خواهید تاتویی که روی پوست انجام داده اید، همچنان مانند روز اول زیبا به نظر آید و ظاهر اصلی خود را حفظ نماید، پس باید به سراغ لباس هایی بروید که نور آفتاب را از خود عبور نداده و مانع از جذب نور به پوست می شوند، در این صورت، احتمال ماندگاری تاتو، بیشتر است.
 • دقت کنید از هر چیزی برای تمیز کردن تاتو کمک نگیرید، این کار باعث آسیب به پوستتان شده و مدت زمان ماندگاری تاتو را هم کاهش می دهد، برای تمیز کردن تاتو می توانید از تمیز کننده مخصوص تاتو و یا صابون هایی که فاقد عطر و بو هستند، استفاده نمایید.
نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو
نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو که باید بدانید
 • اگر در روزهای نخست پس از تاتو از پماد ویتامین آ استفاده کرده و یا ژل وازلین را روی پوست بمالید، باعث ماندگاری و نگهداری بیشتر تاتو خواهید شد.
 • اجازه دهید از مدت زمان اجرای تاتو ۴۸ ساعت بگذرد و سپس بعد از آن از مرطوب کننده معمولی استفاده نمایید. اصلا نگذارید رطوبت پوستتان کم شود و باید تا حد امکان آب بنوشید.
 • از دیگر نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو این است که از مصرف مواد عطر دار و یا مواد دارای افزودنی اجتناب کنید تا با این کار، جلوی خشک شدن پوست را هم بگیرید.

کارهایی که تا بهبودی کامل تاتو نباید انجام دهید!

پس از بررسی نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو میرسیم به موضوع دیگر در رابطه با تاتو که آن، بررسی کارهایی است که تا بهبود کامل تاتو نباید انجام دهید:

 • حتی اگر در قسمتی که تاتو صورت گرفته است، احساس خارش کردید، نباید این کار را انجام دهید؛ ممکن است با این اقدام، هم پوست خود را تحریک کرده و هم باعث بهبود دیرهنگام تاتو شوید.
 • اجازه دهید تاتو کاملا خوب شده و ترمیم یابد، سپس آن را با کرم ضد آفتاب بپوشانید، هرگز پیش از خوب شدن کامل تاتو، این کار را انجام ندهید.
 • می توانید دوش بگیرید، ولی نباید بدن خود را به مدت طولانی در آب فرو برده و اقدام به شنا کنید.
 • اصلا و ابدا لباس چسبان نپوشید که این کار باعث تحریک بیشتر جای تاتو شده و احتمال ملتهب شدن و عفونت کردن آن را در پی خواهد داشت.
نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو
آیا نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو را میدانید؟

راهنمای لازم در خصوص مراقبت های پس از تاتو

کیفیت رنگ‌پذیری مناسب تاتوی جدید شما حدود ۷۰ درصد به نگهداری شما پس از اجرا بستگی دارد.

زمان بهبودی تاتو نسبت به سایز آن زمان می‌برد بدین معناست که تاتوهای بزرگتر زمان بیشتری را سپری می‌کنند.

به طور کلی برای مراقبت از تاتو به مدت ۷ روز نیاز داریم.

مراقبت‌های پوست بعد از تاتو

پس از پی بردن به مهمترین نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو، نوبت میرسد به موضوعی با این عنوان که در بخش زیر راجع به آن صحبت کرده ایم:

 • روز اول:

اگر پس از انجام تاتو، کمی خونابه به همراه جوهر و یا احساس گرما و تورم را در محل تاتو مشاهده کردید، هراسی به دل راه ندهید.

این علائم کاملا طبیعی بوده و تا زمان بهبودی کامل تاتو ادامه خواهند داشت. هیچ نگرانی نیست!

اول باید کاور پیچیده شده توسط تاتو کار را به مدت چند ساعت نگه داشته و سپس اقدام به برداشتن آن و شستن پوست با آب ولرم و صابون ضد باکتری نمایید.

هم‌چنین می‌توانید با کرم‌های مراقبت پس از تاتو موجود در بازار محل مورد نظر را چرب کنید.

کرم AD که یک انتخاب ارزان و مقرون به صرفه است پیشنهاد مناسبی برای مراقبت شما پس از تاتو است.

 • روز دوم و سوم:

قسمت مورد نظر تاتو خود را حتما تمیز نگه دارید.

اگر در روز دوم و سوم پوسته های نازک و سفید رنگ را روی محل تاتو مشاهده کردید، این پوسته ها را به هیچ وجه در نیاورید.

در عوض، آن قسمت را دوبار در روز با آب ولرم شستشو داده و سپس از مرطوب کننده‌ای که فاقد الکل و عطر است استفاده نمایید و تاتوی خود را مرتب چرب کنید.

قابل ذکر است که در این مرحله رنگ تاتو کمی تغییر می‌کند.

 • روز چهارم تا ششم:

از روز چهارم به بعد قرمزی و التهاب‌های پوست شروع به کمرنگ شدن می‌کنند و پوسته پوسته شدن پوست بیشتر می‌شود که هم‌چنان نباید آنها را از سطح پوست با دست جدا کنید.

 باز هم عمل شستشو را ادامه داده و تا جای ممکن، محل مورد نظر را چرب نگه دارید.

نگهداری و ماندگاری تاتو
آگاهی از نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو
 • هفته اول تا دوم:

در طی هفته اول، خارش پوست دست ظاهر می شود که البته نباید آن را بخارانید.

برای کاهش حس خارش و بهبودی سریع تر هم می توانید لوسیون مخصوص بعد از تاتو را مصرف کرده و با این کار، به چرب نگه داشتن آن کمک کنید.

طبیعتا در طی این مدت (در اواخر هفته دوم)، قرمزی و  التهاب شما برطرف می شود.

اگر در این هفته التهاب از بین نرفت می‌توانید با تاتو آرتیست خود و یا پزشک متخصص پوست صحبت و مشورت کنید.

 • هفته سوم تا چهارم:

اگر شاهد خشکی و ماتی پوست خود در هفته سوم تا چهارم شدید، نگرانی به خود راه ندهید، به جای آن، همچنان به استفاده از محصولات مراقبتی ادامه داده تا جایی که بهبودی کامل در پوست ایجاد شود.

این روال را ادامه دهید تا پوست شما کاملا بهبود پیدا کند و پوستی لطیف داشته باشید.

طبق نکاتی که مربوط به مراقبت‌های پوست بعد از تاتو ذکر شد، روال بهبود زخم تاتو نسبت به سایز آن می‌تواند تا بهبودی کامل ماه‌ها طول بکشد.

بعد از گذشت حدود سه ماه برای تاتو‌های سایز بزرگ زمان کافیست تا تاتوی شما همان شکلی باشد که شما تصور می‌کنید.

از دیگر نکات قابل ذکر نیز جلوگیری از تابش مستقیم خورشید تا بهبودی کامل پوست شما عزیزان است.

آکادمی تخصصی محا تاتو این افتخار را دارد تا دوره‌های آموزش تخصصی تاتو بدن و میکروپیگمنتیشن را توسط مدرسین برتر و بین‌المللی به شما عزیزان ارائه دهد.

2 دیدگاه برای “مهمترین نکات در نگهداری و ماندگاری تاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت نام دوره‌ها و مشاوره رایگان اجرا تاتو
سلام! برای دریافت تخفیف برای ثبت نام دوره‌ها و مشاوره رایگان اجرا در خدمتتون هستیم.